inwestuj z zyskiem - grunt to ziemia

UIZ 2023: kolekcja mebli Oddity

Podczas tegorocznej edycji „Uniwersytetu Inwestycji Ziemskich” zachęcamy do zapoznania się z kolekcją mebli Oddity, które powstały w wyniku współpracy studia projektowego Kosmos Project z rodzinną firmą wywodzącą się z rynku antykwarycznego.

wystawa

Połączenie wiedzy o zabytkowych przedmiotach, sztuce i tym co stanowi o ich wartości rynkowej z wyjątkowym współczesnym wzornictwem, przyczyniło się do powstania kolekcji mebli unikatowych wpisujących się w światowy nurt tzw. collectible design. Dodatkową atrakcją będzie wystawa wyjątkowych obrazów prof. Krzysztofa Wachowiaka, autora wielu wystaw zbiorowych oraz indywidualnych, między innymi w Związku Polskich Artystów Plastyków, Galerii Studio, Galerii Test, Muzeum Powstania Warszawskiego i wielu innych. Swoje prace wystawiał również, między innymi, w Niemczech, Australii czy Japonii. W styczniu 2023 roku profesor został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Kolekcja Oddity w 2021 roku została nagrodzona nagrodą Must Have na Łódź Design Festival, była prezentowana w Polsce i za granicą, m.in. w Budapeszcie na wystawie „Design without borders”. Kabinet z kolekcji Oddity został uznany przez angielski magazyn „Homes and Gardens” jako polski reprezentant europejskiego designu. Meble sprzedawane są głównie na rynki zagraniczne, poprzez galerie specjalizujące się w designie kolekcjonerskim.

Doświadczenie firmy Square Drop opiera się na kilkudziesięcioletnim doświadczeniu w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki, współpracy z antykwariuszami i domami aukcyjnymi. Agnieszka Śniadewicz-Świca, właścicielka firmy, konserwatorka dzieł sztuki i historyczka sztuki, wykorzystuje swoją wiedzę z rynku sztuki i antyków, do tworzenia nowych form meblarskich, zachowujących cechy przedmiotów kolekcjonerskich. Tzw. future antiques – wysokiej jakości, pojedyncze, sygnowane egzemplarze, wykonywane ręcznie na indywidualne zamówienie z możliwością customizacji. Użycie szlachetnych materiałów, sprawia, że meble pięknie się starzeją, z czasem pokrywając się naturalną patyną.

W 2022 roku kolekcja Oddity stała się inspiracją dla wybitnych muzyków, Ewy Liebchen i Sławomira Kupczaka do stworzenia utworu o tym samym tytule. Miał on swoją premierę w Programie Drugim Polskiego Radia i jest udostępniony przez Culture.pl